Pikoties… pirtiņā! Līgas Reiteres ieteikumi ziemas pirtij
Regīna Olševska, www.la.lv, 01.12.2017
Ziemā, kad ārā ir auksts un gribas siltu vietu, kur izkarsēties, var doties uz pirti, lai to baudītu kopā ar draugiem, bērniem vai pārī. Lai pirts procedūra sniegtu svētību, stiprinātu garu un veselību, der ieklausīties zāļu sievas un pirtnieces Līgas Reiteres ieteikumos.
Kad laukā vēl ir dubļu brienamais laiks un sniegs vēl nav uzsnidzis vai tā ir ļoti maz, vērts izkarsēties pirtī, sēžot uz priežu skuju paklājiņa. Izklātas uz pirts lāvas, tās izgaro dziedinošu aromātu (gaistošā ēteriskā eļļa satur fitoncīdus, kas stiprina imunitāti un aizsargā ne tikai no vīrusiem un baktērijām, bet arī no depresijas), kuru ieelpo ne tikai caur degunu un muti, bet ar visu miesu, ādu. Parasti skuju kūri veic pirtiņā, kura nav pārlieku sakurināta, jo spēcīgs karstums kopā ar stipru aromātu organismu nogurdina. Lielā karstumā oža daļēji “atslēdzas”. Zinātnieki izpētījuši, ka jau 60°C temperatūrā tā samazinās par trešdaļu.
Vispirms pirtiņā izkarsējas, izperas, bet pēc tam ķermenī var iemasēt samaltu priežu vai kadiķu skuju un medus maisījumu. Pirms pēriena to nevajag darīt, jo karstumā medus zaudē lielu daļu no savas vērtības.
Ritmošana uz lāvas
Var veikt arī nesteidzīgumu auguma apvējošanu ar smaržīgām pirts slotām. Šim nolūkam bērza vai ozola slotā iesien vērmeles, dievkociņa vai piparmētras zaru. Pati, veicot šo procedūru, ievēroju noteiktu ritmu, kas padara miesu rāmu, sniedz baudu, gandarījumu. Ritmošanu ievēroju arī pēršanas laikā. Tā kā dzīvojam vidē, kurā tautas dziesmām raksturīgs ceturtdaļu taktsmērs, kas savāc, saliek visu pa vietām, izmantoju to arī pirtī. Ja cilvēkā viss ir sakārtots, viņš retāk slimo. Nevajadzētu pirtī arī ilgi karsēties, lai nesakāpj asinsspiediens, bet visas organisma norises izlīdzinās.
Izkarsē pēdas, izmasē muguru
Aukstajā gadalaikā, ļoti svarīgi ir izkarsēt pēdas, tādēļ pirtī gatavot smaržīgas kāju vanniņas. Karstajam ūdenim var pievienot ne tikai skujas, bet arī priežu čiekurus, lai kārtīgi izmasētu pēdu bioloģiski aktīvos punktus.
Veciem cilvēkiem ar augiem, kuros daudz rūgtvielu, noberž muguru, izmasē pēdas.
Rudeņos lūdzu skolēniem salasīt kastaņus un izurbt tajos caurumus. Tad man ir kastaņu buntes ar ko izmasēt vecmāmiņām un opīšiem muguras.
Pikošanās pirtī
Pirts procedūras laikā var ienest pirtiņā sniegu un pikoties. Nevajag taisīt cietas, apaļas pikas, bet gan apmētāties ar mīkstām, irdenām sniega saujām, triekt to pret griestiem, lai tas lielām pārslām krīt uz lāvas. Lai nekļūtu par aukstu, var atkal uzmest garu. Karstā suta un aukstais sniegs rada patīkamu mundrumu, bet bērniem – liek spiegt aiz prieka.
Ja grib norūdīties, svarīgi ievērot samērīgumu. Ja ķermenis nav stipri sakarsis, nedrīkst lēkt aukstā āliņģī, kur nu vēl sniegā. Gribu atgādināt – ja āliņģī ūdens temperatūra vēl ir dažus grādus virs nulles, tad sniegā – jau mīnusos. Arī nesagatavotam cilvēkam vajag rūdīties pakāpeniski, piemēram, pēc karsēšanās aplaistīties ar remdenu ūdeni.
Aukstā laikā der rūgtumiņš
Ziemā pirtī vajag dzert ārstniecisko augu tējas ar rūgtu garšu. Rūgtvielas vajadzīgas, lai aknas labāk strādātu un varētu attīrīt organismu, lai žults tiktu saražota pietiekamā daudzumā. Iesaku dzert pelašķu, vērmeļu, vībotņu , dievkociņu, kumelīšu tēju. Nav jau vērmeles jādzer litriem, bet tik, cik organismam tīk. Labu, veldzējošu dzērienu var pagatavot no cidoniju sīrupa, pīlādžu ogām vai dzērvenēm.
Avots: https://www.la.lv/
Foto: Pirts "Pie saimnieka"
PIRTS RITUĀLS - LATVISKĀ DZIEDINĀŠANAS TRADĪCIJA!
PIRTS RITUĀLS Latviešu tradīcijā Pirts rituāls ir tik pazīstams, bet vienlaikus netverami īpašs un unikāls pasākums pēc kā ilgojas katrs pirtsmīlis, kurš kaut reizi to ir piedzīvojis. Tajā ir vieta tikai patīkamām, ierastām un rituāla uzdevumam atbilstošām darbībām - ķermeņa attīrīšanai un labjūtai, pielietojot dainas, augus un citas dabas veltes - pirts slotās, tējās, vanniņās, berzīšos, kompresēs, skrubīšos, maskās un citos brīnumainos darinājumos. Pamatu pamatos darbību kopums katrreiz atkārtojas, radot cilvēkā drošības sajūtu šajā PaSaulē līdzīgi kā ierastā ikrīta kafija vai citi mazie ikdienas rituāli. Un tajā neiztikt bez brīnuma, kuru rada pats cilvēks. Tāds grūtāk tverams pavediens, kas dod tiesības šim fiziski un emocionāli iedarbīgajam darbību kopumam saukties par pirts rituālu, padarot to par unikālu, neaizmirstamu cilvēka dziedināšanas piedzīvojumu saiknē ar savu dabu un dzīvo dabu visapkārt. Katra Pirts rituāla atslēgas vārds ir līdzdalība jeb paša cilvēka nodoms esošo stāvokli nomainīt pret jaunu. Tas notiek pašam cilvēkam raidot domu un aktīvi piedaloties apzinātā, personīgi nozīmīgā transformācijas procesā. Vai tas būtu kāds īpašs notikums (piemēram, ziemassvētku, pirtīžu, līgavu, dzimšanas dienas vai pilngadības rituāls) vai apzināta vēlme mainīties – tas viss, lai Laimai roku dotu un kļūtu vieglāka un labāka dzīvošana. Tā veidojies tautā teiciens “kā no jauna piedzimis”, jo Pirts rituālā cilvēks sevi dara citu tiešā sarunā ar savu Dieviņu, un tajā palīdz pirts gars un prasmīgs pirtnieka pieskāriens caur ūdeni un uguni, zemi un gaisu, un mūsu dainām, zīmēm un citiem palīgiem. Katrs pirts rituāls ir unikāls, jo tieši tik unikāls ir katrs pirtsmīlis, pirtiņa un pirtnieks. Tā ir mūsu dziedināšanas tradīcija, kad apzināti spējam vienu stāvokli mainīt pret citu, lai cilvēks atpūties, laimīgs un pavisam cits dotos PaSaulē, skaļi paziņojot “es esmu!”. PROJEKTĀ PIEDALĪJĀS: Pirtsmīle - Kristiāna Marija Pirtniece - Laila Sējāne (Pirts RaGanu saime) STĀSTU ATBALSTA: Valsts kultūrkapitāla fonds Latvijas valsts meži Zemgales Plānošanas reģions SIRSNĪGI PATEICAMIES: Rāmajai ZIEDLEJU saimei par sirsnīgo uzņemšanu un silto pirtiņu PROJEKTU VEIDOJA: Latvju Pirts un SPA Asociācija Evika Muizniece. Neatkarīgā māksliniece PIRTS RITUĀLS - LATVISKĀ DZIEDINĀŠANAS TRADĪCIJA! 2020 Projekts tapis laikā, kad pulcēties vēl nebija aizliegts.
ZIEMAS SAULGRIEŽU PIRTS. LIELVĀRDES TRADĪCIJA

IZDOTS BUKLETS "PIRTĪ IEŠANAS ABC"



