ZIEMAS SAULGRIEŽU PIRTS. LIELVĀRDES TRADĪCIJA
20. decembris, 2020 pl. 9:00
Aigars Kruvesis.

Manās domās.... ziemas saulgrieži ir kluss laiks, rāmums gada ritējumā, atslēga jaunajam gadam un slēdzene pagātnei. Un brīdis tagadnei kā vārtu vērējai. Tā ir iespēja "sabremzēties" ikdienas steigai un pabūt kopā ar laiku, kad tas mūsu prātus ieved maģiskajā gada Ritā, atsaucot notikumus un sajūtas gada garumā, pat vairāk- ienirstot dzimtas saknēs. Laiks, kad vārdi vairāk ir sevī, nevis izteikti ārpasaulei.
Pirts rituāls Lielvārdes tradīcija # ZIEMAS SAULGRIEŽOS
PIRTS... ĶERMEŅA IZSILDĪŠANA... Pilnīgs miers un rāmums. Uzdevums – ķermenim, garam un prātam sajust telpu un tās siltumu. TELPĀ NAV NEKĀ LIEKA, šoreiz izpaliek lāvas pušķojumi, tie ienāks vēlāk jau ar pērti –slotiņas un lielais Jāņu vainags, kurš tika siets vasaras saulgriežos tieši ziemas rituālam. Ir piepildīti trauki ar dzestru ūdeni, bet ne auksti, ne salti.
Pirmais iegājiens pirtī šoreiz krietni ilgāks par parasto pirts gājienu, tam savs laika rits... un tikai krietni vēlāk pienāk laiks Virmulītim jeb pirts gara kausiņam. Par Virmulīti to sauc tikai pirmo reizi lējienā... no tā arī teiciens – izvirmot pa visu pirts telpu.
Pirtī - laiks virmulim apskriet visus kaktus un netraucēti izplēnēt kopā ar ūdens lējienu pār augumu (no sagatavotiem ūdens traukiem).
Virmuli neaiztiek, ļauj tam plūst. Telpā klusi izskan vārdi:
-Ūdentiņ(i)s straujtecītis skaloj manu augumiņu, ūdentiņ(i)s straujtecītis apvij manu augumiņu, ūdentiņ(i)s straujtecītis ar manu augumiņu.
Dzestrums ir ūdens pieskāriens vēl tik nedaudz apsildītai miesai. Tas atver mūs domām un rada vārtu sajūtu saulgriežu ienākšanai. Apliešanās ar ūdeni nav strauja, tā sākas ar pleciem, apvijot augumu, tad pāri galvai, atkal pār ķermeni vienlaidus... Lējienam jābūt drošam, nesaraustītam un izteiktajiem vārdiem jāpapildina darbība. Pēdējo trīsrindi mēdz teikt klusināti, ievadot meditācijā. Lai gūtu pilnīgu dzestrumu, var doties laukā no pirts un uz brīdi paelpot svaigu gaisu un ļauties āra ietekmei. Tomēr nav pieļaujama liela atdzišana un noteikti savlaicīgi jāatgriežas pirts pērtes telpā. Var sākties gada rita pērte.
rāmaplis... (klusuma vārdi...) pirts gariņš kausiņā...(lējums pa Saulīti)
Pirtiņas aprite ( pērte )
Vasaras saulgriežos darinātais Līgo ozolzaru vainags tiek pārgriezts uz pusēm un no tā veidojas pakavs, kuru novietot peramajam galvgalī (simboliski gada rits otrajā pusē)
Pērte saulgriežos ir viegla, tai dots ķermeņa un gara attīrošais uzdevums. Baltas domas un tīra miesa ir saulgriežu pirts meditācija. Ja ir nepieciešams, tad pērtes var papildināt ar ķermeņa attīrošām (kaites, veselības problēmas) darbībām. Atvadīties no visa smagā un grūtsirdīgā... padomājiet, izvērtējiet savas vēlmes un savas iespējas, veidojiet savu pirts procedūru. Šī ir ļoti personīga pērte, tai nav gatavas receptes. Prasmīga dziedinošā pirts.
Un vēl.... saulgriežu pirtī īpaši labas ir egļu slotiņas. Ja vēl ziemas mežā prot atrast zaļās papardes, tad pirts pērte iegūst īpašu nokrāsu un atgādina abu saulgriežu mistisko līdzināšanos.
Jāņu vainagu ziedošana daļēji ir kā atgādinājums par to, ka visas gadskārtu iezīmīgās dienas ir savstarpēji saistītas un veido kopējo gadalaiku ritumu.
Saulgriežu gaidās (atvadoties no pirtiņas)....
Dod Dieviņ dodamo,
Es saņemšu ņemamo,
Es saņemšu ņemamo,
Ar abām rociņām,
Ar abām rociņām,
Ar balto dvēselīti.
Avots: facebook.com